Fotografije, sheme i uputstva kako napraviti svoju opremu za proizvodnju piva.
#947 od SVR
23 Jul 2014 20:35
Ma to je za'ebavanje.
Kupis frizider, zamrzivac montiras mu temp kontroler i slavine, pa dobijas 2IN1 , komoru za fermentor i tocilicu, doduse ne bi moglo da radi oba posla istovremeno.
Mozda i ne moras da trosis pare na kupovinu, uvek neko od rodbine, prijatelja ima visak s'kojim ne zna sta da radi.
#948 od Stole
23 Jul 2014 20:37
Razmisljao sam se da koristim 4 ili 8 peltiera, mada kapiram da bi povezati to bila nocna mora. Znaci moracu da se zajebavam sa glikolom za pravu temperaturnu kontrolu...

Ili sto kaze SVR, klasican freezer. Mada, problem sa mojim buducim fermentorima je sto ne mogu da stanu u klasican zamrzivac sanducar.
#949 od civi
23 Jul 2014 20:55
za te pare koliko planiraš da kupiš pločica, možeš da kupiš sasvim pristojan polovan zamrzivač ili frižider i da mu staviš termostat. Ovo ti je jednostavnije i jeftinije i mnogo elegantnije rešenje.
#950 od SVR
23 Jul 2014 21:06
4 ili 8 !!! :shock:
Ne razumem se ali vidim da slabiji kostaju prosecno 4500rsd.
Izmnozi , podeli sa 116 pa vidi, :mrgreen:
Ako ne moze sanducar imas one vertikalne vitrine za prodavnnice 150-200eu.
Msm da ti je to skup eksperiment, jer tesko da mozes da znas krajnji rezultat i pre nego sto se upustis u gradnju, a kladis se u 200-400EU.
Sad opet to je samo moje vidjenje.
Ni ja nemam mesta za sanducar pa razmisljam o vitrini.
#952 od Stole
23 Jul 2014 21:12
Vitrina je resenje ali ja planiram 4 fermentora za koja bi mi trebalo dve dvokrilne vitrine. Trenutno u opticaj dolazi da pregradim deo podruma i ugradim klimu. Ako je to dovoljno isplativo.

A sto se tice peltiera - 5 komada za 20e
#954 od moses
23 Jul 2014 21:40
Stole je napisao:Vitrina je resenje ali ja planiram 4 fermentora za koja bi mi trebalo dve dvokrilne vitrine. Trenutno u opticaj dolazi da pregradim deo podruma i ugradim klimu. Ako je to dovoljno isplativo.

A sto se tice peltiera - 5 komada za 20e

al si ga ubo' na brzinu :geek:
#956 od SVR
23 Jul 2014 21:48
Jedan drugar je ugradio klimu i napravio stvarno komoru.
Meni to izdatak.
Nije problem 200 eu za klimu, nego posle 50eu mesecno za struju.
Ovo sa ovim elementima ako radi i nije kao sto sam video po BG radnjama za elektroniku, pa ako imas znanja samo napred.
#958 od dalibor
23 Jul 2014 21:53
Evo nakon kratkog testa komore sa zaledjenim flasama.
2 flase od 2 lit i 1 od 1,5 lit, obore i drze temperatu na oko 9-10 C. Sinoc oko 21 h sam ubacio flase, jutros oko 7 h zamenio, pa oko 17 h ponovo zamena, znaci na oko 10 sati zamena flasa.
Nisam imo dovoljno vremena da se igram sa flasama i temperaturom ali misli da moze temperatura da ide jos nize.
Prvo moram da zavrsim komoru, ostalo je da je oblemim duct tape-om, pa cu onda da vidim koliko mogu da spustim temperaturu, taman da uradim cold crush i da za vikend flasiram pivo.
#959 od Stole
23 Jul 2014 22:19
@SVR

Upravo to. Tekuci troskovi su ono sto cini sistem sa klimom problematicnim. Da li ce raditi ne znam, a da imam znanja, bas i nemam :) ali ce da se snadjemo nekako.
#963 od Shone
23 Jul 2014 23:19
Evo par klipova ja planiram da preradim frižider.

HBW: Refrigerated Fermentation Chamber & Beer Cellar Cabinet

How to Convert a Fridge/Freezer to a Fermentation Chamber.wmv

son of fermentation chiller

Mother of a fermentation chamber

Jedan od naših, kolega da se tako izrazim je na forumu majstora za pivo pokrenuo temu, o održavanju temperature fermentacije pomoću Pelter hladnjaka na zanimljiv način. Trebalo bi da nam se uskoro pridruži, trenutno nije u Srbiji. Evo o čemu se radi, nadam se da ćemo projekat zajedničkim snagama dovesti do kraja.

http://www.brewjacket.com/